Для тих, хто любить книгу

Десять років тому Указом Президента України 30 вересня проголошене Всеукраїнським днем бібліотек. Це особливий день для тих, хто любить книгу, поріднився з нею.

Це свято всього українського народу, кожного громадянина, якому бібліотека гарантує реалізацію права на інформацію, знання, обмін ідеями.

Сьогодні бібліотеки роблять значний внесок у розвиток громадянського суспільства, культури, освіти, духовне оновлення народу України. Вони допомагають учню та вчителю, урядовцю та пенсіонеру, студенту — кожному, хто шукає інформацію, щоб підвищити фаховий рівень, долучитися до світового досвіду, вивчити історію свого та інших народів.

Відповідно до Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», в районі вироблено оптимальну модель бібліотечного обслуговування, яка включає в себе Центральну районну бібліотеку, Косівську центральну бібліотеку для дітей, Кутську та Яблунівську селищну, Кутську дитячу бібліотеку та 44 філії.

У фондах бібліотек понад 600 тисяч примірників книг.

Широкий вибір періодичних видань Центральна районна бібліотека передплачує — понад 70 назв газет і журналів, по 8 періодичних видань одержують сільські книгозбірні.

Сьогодні Центральна бібліотека надає доступ до електронних інформаційних ресурсів, навчає ефективному пошуку інформації в Інтернеті та користування сучасними інформаційними технологіями. До послуг користувачів — електронна пошта, копіювальна та розмножувальна техніка.

Останнім часом’ покращилося фінансування бібліотек. На утримання книгозбірень у 2007 році було спрямовано понад 1 млн. 200 тис. грн.

Зміцніла матеріальна база районної бібліотеки. Проведено капітальний ремонт покрівлі книгозбірні, реконструйовано опалювальну систему, берегоукріплення, закуплено два комп’ютери.

В цьому році придбано літератури на 15 тис. грн. 32 тисячі виділено на передплату періодичних видань. Таким чином соціальні та економічні зміни, що відбуваються в державі, позитивно впливають на діяльність закладів культури і, зокрема, бібліотек.
Робота багатьох бібліотек району заслуговує добрих слів. Серед кращих — Кутська та Яблунівська селищні книгозбірні, бібліотеки сіл Рожнова, С.Березова, Смодної, Соколівки та багатьох інших.

Тут працюють в тісному контакті з місцевими органами влади, громадськими організаціями, народними домами, педагогічними колективами. Ініціаторами багатьох добрих справ у якісному і ефективному бібліотечно-бібліографічному обслуговуванню сучасного читача є Балагурак Ірина Йосипівна, Кікоть Галина Олексіївна, Колотило Ганна Василівна, Книш Уляна Йосипівна з ЦРБ, Юревич Марія Петрівна з Кутів, Левко Марія Миколаївна з Рожнова, Костюк Марія Михайлівна та Васкул Ганна Василівна з Яблунова, Романчич Ганна Йосипівна з С.Березова, Острук Ганна Іванівна із Смодної, Лепкалюк Уляна Петрівна з Черганівки та багато інших. Вони постійно турбуються про ініціативні процеси в роботі з відвідувачами й популяризують кращі надбання української книги. Це люди творчі, віддані своїй справі. Хочеться подякувати їм за невтомну працю.

Не можна сьогодні не згадати ветеранів бібліотечної справи: Марію Андріївну Бієвську, Віру Пилипівну Дуцаренко, Тетяну Микитівну Блінову, Ганну Іванівну Волощук, Зою Денисівну Іщенко, Терезу Григорівну Ватаманюк, Олену Іванівну Валобіну, Аллу Іванівну Краузе, Марію Федорівну Гурей, Марію Василівну Турлуківську, Марію Антонівну Томащук, Любу Миколаївну Варцаб’юк.

Хай любов’ю, достатком та затишком зігрівають вас родини і рідна домівка.

Підвищують престиж бібліотек серед краян багатогранна масова робота з читачами, різноманітні заходи популяризації книги. Це і літературно-мистецькі вечори, літературно-музичні оповідання, прем’єри книг, літературні портрети, зустрічі з письменниками. Активізувалася краєзнавча робота, народознавство. Цьому сприяло відкриття в Центральній районній бібліотеці краєзнавчого сектора.

Працівники бібліотек прагнуть увіковічнити історію населених пунктів, людей, які творили історію. У краєзнавчих кутках представлені шедеври місцевих майстрів, старовинні гуцульські костюми, матеріали місцевого фольклору (запаси пісень, гаївок, щедрівок та ін.).

В кожній книгозбірні плідно працюють об’єднання за інтересами читачів. Популярні серед жителів району інтелектуальний клуб «Знавці» при Центральній районній бібліотеці, клуб інтелігенції м. Косова, клуб «Ерудит» при Центральній дитячій бібліотеці та багато інших. Дякую спонсорам і меценатам за постійну допомогу книгозбірням району.

Серед них: доктор юридичних наук, професор Ромовська Зореслава Василівна, директор видавництва «Писаний Камінь», депутат обласної ради Павлюк Михайло Дмитрович, викладач Косівського училища декоративно-прикладного мистецтва, член Національної спілки письменників України Бойчук Іван Іванович, голова районної організації товариства «Просвіта», член Національної спілки письменників України Радиш Богдан Ілліч, керівник районного клубу інтелігенції Библюк Зіновій Іванович, керівництво Національного природного парку «Гуцульщина», доктор економічних наук Гуцуляк Григорій Дмитрович, депутат Косівської районної ради Німець Омелян Лукич із Кутів, викладач Косівського інституту декоративно-прикладного мистецтва, член Національної спілки художників України, кандидат мистецтвознавства Слободян Олег Олексійович, подружжя Роман Миронович та Люба Дмитрівна Ванів з Косова, вчитель-пенсіонер з Черганівки Бойчук Володимир Миколайович, письменник Близнюк Микола Іванович із Старих Кутів, Білашевська-Біланюк Володимира із США, Мисак Іванна Іванівна, Турлуківська Марія Юріївна, Фастовець Лідія Віталіївна, лікар Ханич Марта Володимирівна з Косова, вчитель Тюдівської школи Чоланюк Марія Петрівна, краєзнавець Арсенич Петро Іванович з м. Івано-Франківська, Василь Федорович Стеф’юк з м. Косова, начальник відділу туризму і культури РДА Біланюк Дмитро Федорович, голова товариства «Гуцульщина» Шкурган Василь Іванович, заступник голови Косівської РДА Васкул Микола Григорович, керівник видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га», поет Іван, Малковичі та ін.

Вони подарували бібліотекам понад 1000 примірників книг. Щире спасибі за вашу благодійність. Акція «Подаруй бібліотеці книгу» триває. Але ми розуміємо, що бібліотеками робиться далеко не все.

Заради об’єктивності зазначимо, що обмеження в забезпеченні фінансовими ресурсами не дозволяє повною мірою задовольнити запити користувачів — не дає змоги належно комплектувати літературою, особливо сільські бібліотеки. Бажає бути кращим технічне забезпечення сільських книгозбірень. В районі немає жодної сільської бібліотеки, де був би комп’ютер, ксерокс чи хоча б телевізор з системою ОУО. Бажає бути кращим забезпечення бібліотек інвентарем: стелажами, столами,
стільцями, каталожними ящиками.

Не виділяються кошти на програмне забезпечення. Користуючись нагодою, хочеться звернути увагу владних структур району на збільшення фінансування для придбання книг, поліпшення матеріальної бази бібліотек, опалення приміщень. З нагоди Всеукраїнського дня бібліотек вам, шановні працівники бібліотек, щастя, здоров’я, натхнення та оптимізму, усяких гараздів та великих творчих здобутків.

Щиросердечні привітання із цим святом нашим читачам, книговидавцям, освітянам, представникам громадських організацій і владних структур, усім, хто вболіває за духовність народу України, за майбутнє нашої держави.

Я. Семанишин,
директор Косівської
централізованої
бібліотечної системи

Share