У гаях багато доброти

У святі небеса Косівщина задивлена красою зелених гаїв. Вони — хорали для співочого птаства, рай — для звірини, щедрий дар для кожного із нас. Бо немає жодної цомівки, яка не сіяла б красою карпатського дерева. Його красою одухотворені скрипки й цимбали. В їхніх мелодіях і біль, і радість, і голос осяйної блискавиці, бо, в основному, лише з ураженого нею дерева і виготовляють музичні інструменти, вони мають унікально чистий звук.

Талановиті гуцули оспівують дерева в піснях, вони виготовляють із них славні на весь світ мистецькі речі, прикрашені художнім різьбленням. Ним оздоблюють навіть предмети побуту: дерево не перестає виконувати функції краси і вжитковості. Воно йде до нас із добротою, дарує красу і добробут. В ім’я цього кожне із дерев тягнеться своєю кроною до «святих небес», до сонечка, хоче бути красивим і гарним, як і людина, дожити свого віку, відтворитись в молодих деревцях-нащадках.

Чи завжди розуміє це людина? — звертаюся до Романа Баранюка, який насамперед думає про духовність, є завідувачем сектора природних ресурсів, туризму, рекреації та зовнішніх зв’язків райдержадміністрації.

— Духовна людина розуміє і не завдасть шкоди деревцю зокрема чи лісам у загальному. Але хто із якимось причин лукавить із совістю, повинен усвідомити, що ліс — це дар Божий, І великий гріх — нищити його з метою користолюбства й наживи. Життя не вічне: треба буде постати перед Богом і відповісти за всі свої вчинки.

Ми вже покарані стихією, яка відбулась 23-27 липня цього року. Тому мусимо зробити висновки, зрозуміти, що збереження лісів — це один із найголовніших чинників захисту від катастрофічних паводків та зсувів не лише на нашій Гуцульщині. Стан лісів Карпат визначально впливає на екологію всієї Європи, на умови рівноваги природного середовища басейнів її великих рік.

Що робиться для збереження лісів на Косівщині?

— Зі створенням у районі в 2002 році НПП «Гуцульщина», обмежено рубки головного користування. Проводиться екологічно-виховна робота у навчальних закладах, зокрема інформаційно-просвітницькі заходи: «Моє право жити в екологічному стабільному суспільстві», «Природа — наш дім, і ми господарі в нім», «Збережемо планету Земля для нащадків». Організовуємо конкурси «Майбутнє лісу в твоїх руках», виховні години «Душа народу — душа природи», «Довкілля терпить від бездіяльності людини».

Важливу роль відіграє лісовідновлення. Як тут справи?

— Природно ліс відновлюється без втручання людини: шляхом проростання насіння деревних пород, що властиво хвойним, або появи порослі на місцях зрубаного листяного деревостану. Такі ліси є найбільш стійкими.

Проводиться і штучне відновлення лісів: висіванням насіння або висаджуванням сіянців, саджанців чи живців. Цього року таким способом посаджено лісові культури на сорока з половиною гектарах. Проведено догляд за культурами майже на 70 га та доповнено їх на 37 га. Закладено розсадники на 65 арах.

Лісовідновлення дасть результати через 80-100 років. Що маємо нині?

— Загальна площа земель лісового фонду становить 43461 га, що складає 45% від території району. Постійними лісокористувачами є Державне підприємство «Кутське лісове господарство» (16140 га), районне підприємство «Райагроліс» (19,227 га) та Національний природний парк «Гуцульщина» (7606 га).

Загальний запас деревостанів — більше десяти мільйонів кубічних метрів. За породним складом переважають твердолистяні насадження, які займають 22926 га і їхній запас становить 5386000 кубічних метрів, та хвойні, площею 16363 га (запас — 4518000 кубічних метрів).

А якого віку переважають лісові насадження?

— Найбільше середньовікових. Вони займають 24211 гектарів, їхній запас — майже сім мільйонів кубометрів.

Як здійснюється догляд за лісами?

— Проводимо рубки освітлення в насадженнях до 10 років (до загального змикання молодняка), прочищення (догляд за складом лісу одразу ж після змикання крон), проріджування (догляд за формою дерев, тобто залишаються найкращі). Далі виконуємо прохідні рубки з метою кращого приросту деревини.

Які найболючіші проблеми в лісовому господарстві нашого району?

— Проведення базового лісовпорядкування, виготовлення державних актів на право користуваннями земельними ділянками лісового фонду, вирішення питання належного фінансування.

Враховуючи, що публікація присвячена Дню працівника лісу, тож які Ваші побажання?

— У першу чергу хочу привітати з професійним святом ветеранів лісової галузі, які присвятили їй все своє життя, завдяки сумлінній праці яких збережені й примножені лісові багатства нашої рідної Косівщини. Щирий їм уклін!

Від душі вітаю всіх, хто працює в лісовій галузі району нині, їхня праця — праця в ім’я майбутнього.

Дякую, п. РоманеІ

Василь Глібчук

Share