Лептоспіроз завдає клопоту

За останній час, із настанням в Україні спеки, почастішали випадки виникнення спалахів гострих кишкових інфекцій і отруєнь, пов’язаних із вживанням недоброякісних продуктів харчування та питної води.

Більшість таких захворювань виявляється після проведення весіль, випускних вечорів, ювілеїв, проводів в армію та інших обрядів. За 2008 р. кількість кишкових захворювань становить 46, у порівнянні за відповідний період минулого року — 42.

Особливо сприятливі умови створюються для виникнення та розповсюдження спалахів гострих кишкових захворювань в період стихійних лих, зокрема повені, як вірусний гепатит, гострий ентероколіт будь-якої етіології, лептоспіроз. Кількість випадків гострих кишкових випадків становить 50.

Зупинимось зокрема на лептоспірозі. Щорічно кількість захворювань на нього становить від 2 до 5 випадків по району. Після повені, що була в нашому районі, у медичних працівників з цього приводу виникає особливе занепокоєння, оскільки шлях передачі лептоспірозу відбувається через гризунів (мишей, щурів), велику рогату худобу і собак, які виділяють збудника лептоспірозу в зовнішнє середовище зі своєю сечею. Зараження людей відбувається під час купання в річці, після
вживання інфікованих продуктів та води, а також під час догляду за хворими тваринами. В організм людини і тварини лептоспіри проникають через ушкоджену шкіру і слизові оболонки. Максимальна кількість захворюваності припадає на серпень-вересень.

Початок хвороби починається від часу зараження цо клінічних проявів і триває приблизно 2 тижні. Захворювання починається із високої температури (до 40°С), триває 5-10 днів. З’являються загальна слабість, нудота, блювота, можливі втрата свідомості, марення, збудження. Характерною ознакою є біль у м’язах, в ділянці живота. При огляді хворого привертає увагу почервоніння обличчя та шиї, почервоніння судин склер,висипання на губах. На 3-6 день з’являється висипка, крововилив кон’юнктиви, збільшуються лімфовузли, можуть бути жовтяниця різної інтенсивності, розлади стільця, зміни в сечі. При важкому перебігу хвороби — менінгіт.

Для ранньої діагностики і своєчасно поставленого діагнозу необхідно вчасно звернутися до лікаря.  Профілактика цього захворювання полягає у боротьбі з гризунами та дотриманні особистої гігієни. Не можна вживати немиті овочі та фрукти. При клінічних проявах хвороби слід негайно звернутися до лікаря.

Дарія Ганебна,
лікар кабінету інфекційних захворювань Косівської ЦРЛ

Share