Крим допоміг на совість

Інтерв’ю із керівником робочої групи з ліквідації наслідків стихії, що спіткала наш район 23-27 липня 2008 року, заступником міністра будівельної політики та архітектури Автономної Республіки Крим Афанасієм Яковичем Івановим.

— Афанасію Яковичу, розкажіть, будь ласка, в кількох штрихах про себе.

— Народився у Сімферополі. Закінчив два вищих навчальних заклади, школу менеджерів у Будапешті, стажувався у Арканзаському національному університеті в Сполучених Штатах Америки. Полковник міліції у відставці. Служив у Головному управлінні МВС України в Автономній Республіці Крим (АРК), а також у його підрозділах. Займався питанням будівництва житла для співробітників МВС.

У 1998 році обрали депутатом Верховної Ради Криму 3-го скликання. Чотири роки я очолював Постійну комісію із законодавства, законності, правопорядку та військових питань, був членом Президії Верховної Ради Автономної Республіки Крим. У 2002 році знову став депутатом Верховної Ради Криму. З 2003-го — заступник міністра будівельної політики та архітектури АРК.

— Ваш приїзд на Косівщину був офіційним?

— На основі доручення та двох указів Президента України, розпорядження Кабінету Міністрів України про надання допомоги у ліквідації наслідків стихії в Івано-Франківській та Чернівецькій областях Голова Ради Міністрів Криму Віктор Тарасович Плакіда підписав сьомого серпня розпорядження про створення двох робочих груп для надання допомоги. Буквально через кілька годин групи були сформовані: діяли, як в режимі воєнного часу. Підвечір того ж дня ми виїхали автобусами із Сімферополя. Подолавши 1380 км за 26 годин, восьмого серпня, очолювана мною група приїхала до Косова, а друга, керівник якої заступник міністра житлово-комунального господарства Ради Міністрів АРК Павлов Анатолій Станіславович, — до Сокирянського району Чернівецької області.

— Хто був призначеним уповноваженим представником АР Крим за нашим районом?

— Згідно з дорученням Президента України В. Ющенка і Розпорядженням Ради Міністрів АР Крим від 07.08.2008 р., перший віце-прем’єр Автономної Республіки Крим Азіз Рефатович Абдулаєв був уповноваженим представником АР Крим у вашому районі. Під його чітким керівництвом протягом шістьох годин був підготовлений проект розпорядження Голови Ради Міністрів АР Крим про створення професіональних робочих груп (по 15 чоловік) для роботи в двох згаданих районах. Азіз Рефатович здійснював постійний контроль за ефективністю функціонування цих робочих груп і надавав невідкладну допомогу в проведенні комплексу робіт. Дякуючи йому, були створені необхідні умови для роботи і короткого, але затишного, відпочинку членів робочої групи, адже людям доводилось працювати по 14-18 годин на добу.

— Якими були ваші перші кроки?

— Під час зустрічі з головою РДА Шинкаруком Ярославом Івановичем, який, як з’ясувалося, у минулому — теж мій колега, є полковником міліції в запасі, ми зрозуміли, що маємо
виконати великий обсяг робіт. Згідно з протоколом наради від дев’ятого серпня, щоб оперативно справитись із завданням, було роздріблено групу із 15 чоловік на три робочі бригади. До першої увійшли її керівник Снєгур Микола Іванович — головний інженер проектно-вишукувального інституту «Крымгипроводхоз», Ліп’як Олександр Григорович — інженер-геодезист та Сергій Костянтинович Сухорученко — інженер-геолог ПВІ «КрымГИИТИЗ», начальник відділу капітального будівництва РДА Склепович Василь Михайлович, який був куратором бригади.

Ця робоча бригада працювала в селах, що розташовані в басейні річки Лючка та її приток: Вижньому, Середньому й Нижньому Березовах, Баня-Березові, Текучі й Акрешорі. Разом із представниками сільських рад, які на правах господарів самі визначали, які об’єкти брати до уваги, депутатами й жителями члени бригади №1 обстежили в районі басейну Лючки 25 таких об’єктів: сім автомобільних і один пішохідний мости, один кілометр сімсот п’ятдесят метрів зруйнованих в окремих ділянках доріг, одинадцять відпірних стінок, п’ять об’єктів берегоукріплень.

Визначено, що повінь нанесла збитків орієнтовно, саме орієнтовно, на 32 млн. 820 тис. грн. Дана цифра буде ще уточнюватись у проектних інститутах Криму.

Хочу зазначити, що згадані кошти повинні бути використані суто для виконання невідкладних
першочергових відновлювальних робіт. Розроблено 25 ескізних схем для проведення цих робіт, згідно з якими підрядник матиме повну картину, що йому робити по кожному з об’єктів.

— Напевно, що в такому ж режимі працювали й інші дві робочі бригади?

— Звичайно. Друга проводила вишукувальні та рекогносцировочні роботи в басейні річки Рибниці та її приток, охопивши місто Косів, села Яворів, Річку, Соколівку та Смодну. Тут підготовлено документи на 48 об’єктів: 15 автомобільних і шість пішохідних мостів, 24 берегоукріплювальні споруди. Розроблено 23 ескізні схеми на зруйновані об’єкти для проведення невідкладних та першочергових будівельно-монтажних робіт. Встановлено, що повеневі паводки завдали збитків орієнтовно на 17 млн. 576 тис. грн.

Як керівник робочої групи я дуже задоволений роботою цієї бригади. її керівником був директор КРП «Кримкомунпроект» Зайцев Володимир Олександрович. Поряд з ним працювали його заступник Фролов Володимир Борисович, інженер другої категорії — геодезист Кривчун Олексій Павлович, заступник начальника виробничого відділу ДП «Мостобуд № 122» ВАТ «Мостобуд» Ланцман Ігор Михайлович та ін. Куратором був головний спеціаліст відділу капітального будівництва райдержадміністрації Микола Іванович Бович.

Щодо третьої робочої бригади, то їй дісталась дуже складна ділянка — басейн річки Пістиньки та її приток. Тут наші спеціалісти, працюючи в селах Шешорах, Прокураві, Брустурах і Шепоті, склали документи на 57 об’єктів: 13 автомобільних і два пішохідних мости, 1215 км повністю зруйнованих ділянок гірських доріг, шість берегоукріплювальних споруд (знесено навіть габіони), 18 зсувів.

Розроблено 20 ескізних схем на зруйновані об’єкти для проведення невідкладних та першочергових будівельно-монтажних робіт. Загальна сума збитків сягає орієнтовно 93 млн. 339 тис. грн.

Мені доводилось бувати і в цих селах, бачити, як наші спеціалісти з робочої бригади № З
приходили змучені о 21-22 год. вечора і не лягали спати, а працювали над документами. А вдосвіта знову, навіть у дощ, ішли на об’єкти, долаючи пішки по п’ять і більше кілометрів в горах, бо не було ще відновлено транспортне сполучення. Окремі зсуви теж знаходились у віддалених і важкодоступних місцях.

Очолював цю робочу бригаду начальник відділу Ялтинського філіалу проектного інституту «КрымНИИПпроект» Стусенко Олександр Якович. До неї входили начальник відділу вишукувань Куліш Володимир Миколайович та спеціаліст-гідромеханік Мацкевич Анатолій Дмитрович із Центру науково-технічних послуг «Інжзахист», майстер ВАТ «Крим-гідроспецбуд» Артмамбетов Решат Меметович та куратор — головний архітектор вашого району Дворник Володимир Романович. Роботою цієї бригади як керівник робочої групи я також задоволений.

Якщо підсумувати в загальному збитки, завдані стихією в районі басейнів Лючки, Рибниці й Пістиньки, то вони становлять орієнтовно 143 млн. 735 тис. грн. Десь приблизно така сума й необхідна для виконання невідкладних першочергових відновлювальних робіт. Ми розробили документи та ескізні схеми по кожному з об’єктів з тією метою, щоб підрядники могли оперативно проводити будівельно-монтажні роботи.

У якійсь мірі роботу ускладнювало те, що ваш район бідний на необхідну інформацію, тобто немає топографічних карт масштабом 1:10000,1:5000, 1:2000 і т.д., планшкарт інженерно-будівельних споруд,карт зсувів (1:25000, 1:100000). Ми змушені були їх шукати в Івано-Франківську, але й там не все знайшли.

— З яким почуттям ви покидаєте Косівщину?

— Ми вдячні за добре налагоджену співпрацю з нами голові РДА Шинкаруку Ярославу Івановичу і його заступникам, іншим працівникам влади, служб і установ адміністрації і Косівської районної ради. За надання фінансової та технічної допомоги жителям і господарському комплексу Косівська РДА і Косівська районна рада висловили щиру подяку Голові Верховної Ради Криму Гриценку Анатолію Павловичу, Голові Ради Міністрів Плакіді Вікторові Тарасовичу, Міністрові будівельної політики та архітектури АР Крим Ніколову Володимирові Іллічу, 13 наших співпрацівників відзначили грамотами.

— Роботу над документацією ви завершили повністю?

— Будемо її продовжувати. Адже на адресу кримських проектних інститутів, а також у Кримський центр науково-технічних послуг «Інжзахист» Косівська РДА надіслала листи про розгляд питання щодо виготовлення проектно-кошторисної документації на об’єкти, на яких працювала наша робоча група з 9 по 16 серпня 2008 р.

— Відомо, що крім технічної роботи,яку ви виконали у нашому районі, Крим надав ще й грошову допомогу, за що ми дуже вдячні.

— Так, на благодійний рахунок у Косівську районну державну адміністрацію переказано 14 серпня 600 тис. грн. від імені працівників підприємств, установ та жителів Автономної Республіки Крим. Кримці стараються надати максимальну допомогу, щоб зберегти красу вашого гуцульського краю.

Приємно, що нас усюди зустрічали радо. Ами старались від щирого серця зробити все можливе, щоб наблизити час відновлення зруйнованих доріг, мостів, інших важливих об’єктів. Заради того, щоб ваші діти безтурботно й безпечно ходили до школи, дорослі добирались на роботу, а хтось і до лікарні, хоча краще — в гості чи на весілля. В ім’я цього ми й працювали чесно і на совість.

— Дякую за розмову.

Розмову вів Василь Глібчук

Share