Сказ — надзвичайно небезпечна інфекційна хвороба

11 липня 2008 р. обласна ветлабораторія встановила сказ собаки з приватного обійстя жителя с. Рибного.

Собаку покусав лис, який забігу господарство. На с. Рибне розпорядженням РДА накладено карантинні обмеження. Такі випадки дуже часто виникають в нашому районі і пов’язані вони з тим, що на території Косівщини популяція (щільність) лисиць на 1000 га угідь перевищує норму (0,5-1 особин) і становить 3-3,5 особин.

Сказ зареєстровано на території 110 країн світу. Щорічно від нього в світі гинуть понад 300 тисяч людей та близько 1 млн. тварин. Це надзвичайно небезпечна інфекційна хвороба, яка супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю тварин. Хворіють сказом і люди. Зараження відбувається в основному через укуси, подряпини, нанесені хворими тваринами. Вірус може проникати через пошкоджені слизові оболонки. В навколишньому середовищі він зберігає свої властивості до декількох годин; при кип’ятінні —до 2 хвилин. Інкубаційний період (момент від покусу хворою твариною до появи клінічних симптомів) триває від 6 днів до 1 року.

Епідемічна ситуація щодо сказу в Україні продовжує ускладнюватися. В 2007 р. зареєстровано 7 випадків захворювання людей (у Херсонській, Донецькій, Луганській та Вінницькій областях).

Погіршення епізоотичної ситуації щодо сказу має місце і в нашому районі. В 2007 р. при проведенні планових моніторингово-діагностичних досліджень на сказ, в с. Трачі було виявлено сказ лисиці, а в с. Рожнові — сказ собаки. На щастя, тварини не покусали людей.

Проблема боротьби та профілактики сказу є не тільки ветеринарною і медичною, але й загальнодержавною. Оскільки тенденція до виникнення нових вогнищ зберігається, то необхідне комплексне здійснення заходів органами державної ветмедицини, охорони здоров’я, виконавчої влади, органів внутрішніх справ, житлово-комунального, лісового, мисливського господарств.

Основою їх ефективного проведення є боротьба з безпритульними тваринами, контроль за утриманням домашніх тварин, проведення планових заходів щодо зниження чисельності лисиць, незалежно від термінів полювання, профілактичні щеплення проти сказу собак, кваліфікована і своєчасна допомога людям, які потерпіли від укусів тварин.

Рекомендуємо не залишати без уваги випадки покусу, подряпини та ослинення людей чи тварин тваринами-хижаками. Звертайте увагу на поведінку тварин, особливо нещеплених проти сказу. Враховуючи те, що сказ — хвороба невиліковна, при найменшому підозрінні треба повідомити органи ветмедицини та санітарно-епідеміологічну службу. Обов’язково слід звернутися за кваліфікованою медичною допомогою у лікувальні заклади. Тільки вчасно, кваліфіковано проведена первинна хірургічна обробка ран та вакцинація проти сказу може вберегти потерпілих людей від смертельних наслідків.

Власникам тварин необхідно ізолювати підозрювану на сказ тварину. Тільки щеплення домашніх тварин може убезпечити їх від захворювання сказом.

Якщо ми всі разом вирішуватимемо цю проблему — сказ відступить від нас назавжди.

І. Щур,
головний державний інспектор
ветеринарної медицини
в Косівському районі.

Л. Гавронська,
завідувач епідеміологічним відділом райСЕС.

Share