Наслідки повені в Косові, Косівському районі та Карпатах

Важко долати стихійне лихо, ще важче — стихію совісті. Потужні повеневі паводки підтопили 1435 господарств, зруйнували й пошкодили більше 100 мостів і майже 68 км доріг. 33 населені пункти зостались без електропостачання, 31 — без газопостачання.

У цій кризовій ситуації одні стараються допомогти, інші — навпаки. Наші сусіди — вижничани, які теж потерпіли від стихії, почали будувати дамбу зі свого боку так, що спрямували течію Черемоша до кутського берега. А це загрожує в час повеней підтопленням будинків і зсувами. Після розмови голови Косівської райдержадміністрації Я. І. Шинкарука з його вижницькими колегами дамбу будують уже не на шкоду жителям Кут.

На біді людей спекулюють деякі торгівельники й підприємці: завищують ціни на хлібобулочні вироби та продукти першої необхідності. З приводу цього покупцям необхідно звертатись у штаб з ліквідації наслідків стихійного лиха за телефоном: 2-46-10 або з письмовими заявами у відділ звернень райдержадміністрації, а також в інспекцію з контролю за цінами в Івано-Франківську — (803422) 55-22-67. У той же час на горе в нашому районі відгукнулись державні структури і жителі інших регіонів, зокрема з Київщини. Приїхала також офіційна делегація з Автономної Республіки Крим на чолі з першим віце-прем’єром Абдулаєвим. У її складі були міністри й заступники міністрів. Під час зустрічі з головою райдержадміністрації кримці, крім допомоги в ліквідації наслідків стихії, запросили до себе дітей з Косівщини на оздоровлення й відпочинок: 70 — у Феодосію, 30 — у Бахчисарай, про відпочинок 20 юних косів’ян подбають працівники кримського «Водоканалу». Кримські татари готові прийняти всіх дітей із сімей, постраждалих від повені. Сектор молоді та спорту (Михайло Мельничук, Олександра Шиндро) оперативно зреагував на виконання розпорядження Кабінету Міністрів від 28 липня цього року: вже відправлено сорок дітей для оздоровлення в МДЦ «АРТЕК», 80 відпочинуть у с. Медині Галицького району.

Я.І. Шинкарук не знав сну кілька ночей, щоденно проводив наради із надзвичайних ситуацій, цікавився виконанням робіт на кожному із об’єктів, побував у найбільш постраждалих населених пунктах, зокрема у віддаленому селі Розтоках. Розбурханий Черемош зруйнував тут лінії електропередач та єдину до цього села дорогу, зірвав триста метрів дамби, зніс підвісні мости, які з’єднували з Буковиною, повінь підтопила чимало господарств. Цю картину бачив з гвинтокрила голова облдержадміністрації Микола Палійчук, який ознайомлювався із наслідками стихії в районі. Він розпорядився взяти Косівський район під особливий контроль, потурбувався, щоб Косову допомогли високопосадовці із Києва. Ще не встигла вгомонитися стихія, а в район уже прибули перший заступник голови Державної служби автомобільних доріг України Микола Березовський, начальник цієї служби в нашій області Сергій Сендерський, директор ЗАТ «Транс-мост» із Чернівців Микола Загоровський. Спільно із заступником голови ОДА Тарасом Парфаном, головою та заступником райдержадміністрації Ярославом Шинкаруком і Василем Привикою, працівниками відповідних служб, вони побували безпосередньо в «найгарячіших» точках стихії.

Одразу ж після цього із Чернівецького «Трансмосту» приїхали ЗО фахівців. Вони вже приступили до підготовчих робіт для монтажу тимчасового об’їзного каркасного мосту через річку Рибницю між Косовом та селом Смодною, щоб відновити в цій ділянці транспортне сполучення між населеними пунктами Косівщини та Буковиною і нашою областю. Після цього тут почнуть будувати потужний міст, вартість якого орієнтовно складає 25 млн. гри. Паралельно зводитимуть міст у селі Рожнові, частково відновлено транспортне сполучення між Шешорами і Брустурами. Я.І.Шинкаруку вдалося водночас домовитися з високими представниками з Києва і про кошти для асфальтування дороги у м. Косові.

Виконуються роботи з відновлення ліній електропередач та дороги на Розтоки, в першу чергу у Тюдові — біля пам’ятника Тарасові Шевченку. А тим часом у Розтоках за допомогою гвинтокрила побували заступник голови ОДА Т.Парфан, голова РДА Я.Шинкарук, представники служб та лікарі. Під час візиту було визначено обсяг робіт, роздано продукти харчування, речі першої необхідності, кошти на які пожертвували працівники райвідділу УМВС України, лікарі здійснили прийом хворих: двох вагітних жінок га дитину доставили у Центральну районну лікарню. Можливо, що завдяки візиту влади і врятовано їхнє життя. До речі, за вказівкою голови РДА, розтоківцям уже втретє надається безкоштовна гуманітарна допомога, отримали її і жителі Великого й Малого Рожинів та Тюдова.

Звичайно, що не все можливо зробити одночасно, не зі всією відповідальністю поставились до ліквідації наслідків стихійного лиха окремі сільські голови. Люди зроблять з цього висновки. Зате вони бачили, що голова райдержадміністрації і вся команда старались допомогти у біді максимально. У зв’язку зі стихією за пропозицією Я. Шинкарука було внесено зміни до районного бюджету. Завдяки цьому певна сума коштів буде спрямована на допомогу жителям району. Більшість депутатів з розумінням підтримали цю пропозицію. Не підвели свого колишнього колегу Я. Шинкарука і працівники райвідділу УМВС України під керівництвом в.о. начальника райвідділу Миколи Білашевського та заступника Мирослава Атаманюка. Вони не лише перші в районі пожертвували кошти цля постраждалих на продукти харчування першої необхідності, але й сумлінно здійснювали безпосередні правоохоронні функції. Як наголосив голова РДА, добрих слів заслуговують і працівники райвідділу головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України, який очолює Михайло Гуцуляк та головний санітарний лікар району Анатолій Узюмов.

Вдень і вночі працювали завідувач та головні спеціалісти відділу надзвичайних ситуацій райдержад міністрації Віталій Кардащук, Анатолій Мельник і Назар Кравчук: приймали документи від жителів району, виїжджали на місця стихії, спрямовували на найбільш небезпечні ділянки рятувальників Косівщини та із зведеного загону головного управління МНС України, який прибув на допомогу із Тернопільської області. Завдяки пунктуальності А. Мельника, всі акти, які проходять через його руки, приймають в області й Києві з першого пред’явлення.

Безсонні ночі були і в начальника та головних спеціалістів відділу капітального будівництва райдержадміністрації Василя Склеповича, Миколи Бовича, Степана Яремина.

З надзвичайно високою відповідальністю поставились до ліквідації наслідків стихії керівники районного управління газового господарства та філії «Косівський РЄМ» Віталій Фейчук і Валерій Боднарук. Уже станом на 29 липня у 27 із 31 населеного пунктів було відновлено газопостачання, цього не зробили лише там, де це неможливо в даний час. Електроенергію подано, за винятком окремих кутків, у 32 населені пункти, зосталось — ще в один. Найбільш кризова ситуація із електропостачанням склалася в одному із найбільших сіл області — Космачі та сусідніх з ним селах, а також на Кутському кущі. Але завдяки сумлінності й професіоналізму майстрів космацької та кутської дільниць Кирила Кіращука і Василя Зарінчука тут оперативно майже повністю відновлено електропостачання, незважаючи на те, що стихією зруйновано чимало електроопор та затоплено водою ряд підстанцій. Поступово стають до паду пошкоджені мости. Замість зруйнованих — зводять тимчасові.

Інтенсивно проводилися роботи з відкачування води з будівель. Тут не обходилось без проблем: тільки воду відкачають — вона в ряді господарств підбуває знову.

Досить ініціативно проявив себе Старокутський сільський голова Василь Цикаляк: під його керівництвом в селі толоками відновлювали зруйновані берегоукріплення, разом із рятувальниками очищували дороги і русло річки від завалів, власники вантажівок завозили необхідні матеріали.

Уродженець цього села, відомий підприємець і книговидавець, депутат обласної ради Михайло Павлюк та його син Дмитро із власної ініціативи забезпечували пальним техніку, задіяну на ліквідації стихійного лиха не лише в Старих Кутах, але й у районі, виділяли транспорт. Подібну картину можна було спостерігати і в інших населених пунктах. Люди бачать, що влада у біді йде їм назустріч, що голова райдержадміністрації Я. Шинкарук і його команда цікавляться станом справ, тому і в підприємців, і в інших мешканців Косівщини зросла зацікавленість у співпраці з органами влади, у спільному подоланні кризової ситуації.

Фотографії повені в Косові, 2008

Василь Глібчук

Share