Проблеми збереження та перспективи розвитку туризму на Прикарпатті

Івано-Франківська область, як і Карпатський регіон в цілому, характеризуєтеся унікальними природними та рекреаційними ресурсами, які використовуються вкрай нераціонально.

Тому невідкладною справою є реєстр національних культурних цінностей краю, їх дослідження, збереження і використання для розвитку Прикарпаття як туристично-оздоровчої зони.

У цій справі дуже важливе місце займають рекреаційні зони, як фундаментальна основа збереження генофонду. Це важливо з декількох сторін. По-перше, і це головне, рекреаційні зони є територіями найпридатнішими для збереження генофонду рослинного і тваринного світу відповідної ландшафтно-територіальної та кліматичної зони, оскільки тут найбільше зберігся створений за багато мільйонів років природний стан.

Збільшення площі рекреаційних зон а області можливо також шляхом організації регіональних ландшафтних парків. Регіональні ландшафтні парки можуть бути загально рекреаційними, спортивно-туристичного і санаторно-курортного значення.

Виходячи із сказаного, в основу планування розвитку рекреаційно-оздоровчого комплексу має бути покладена ідея природно-історико-етнографічної рекреації, яка базуватиметься на створенні рекреаційного середовища та найбільш раціональному використанні територіальних поєднань природних умов, ресурсів, історичних і архітектурних пам’яток. У перспективі можуть бути створені природно історико-етнографічні рекреаційно-туристичні комплекси “Гуцульщина”, “Бойківщина” та ін.

У цих регіонах ми маємо унікальне поєднання неповторних ландшафтів, історичних і етнографічних пам’яток, а також пам’яток природи, культури, побуту населення. Насамперед заслуговує на увагу створення природно історико-етнографічного комплексу “Бойківщина”.

Будівництво у цьому районі санаторіїв, лікарень, пансіонатів – дворів, виконаних з дерева у традиційно бойківському архітектурному стилі, спортивних комплексів, кемпінгів сприятиме визначенню нових туристських маршрутів та їх поєднанню в єдиному курортно-туристичному комплексі, розрахованому на повне залучення до цього процесу місцевих природних умов, різноманітних мінеральних вод, лікарських рослин та ягід.

Згідно з документами Гаазької конференції про пріоритетний розвиток внутрішнього (національного) туризму та з урахуванням його великого виховного потенціалу і можливостей у формуванні особистості громадянина, поліпшенні організації активного відпочинку населення, в тому числі дітей та молоді, першочергове значення надаватиметься розвитку екскурсійної справи, маршрутно-пізнавальному та спортивно-оздоровчому туризмові.

З цією метою передбачається туристичний маршрут по Дністру “Блакитна дорога” з оглядом Дністровського каньйону та замків у Галичі, в селах Маринополі, Раківці та селищі Чернелиці, розроблено мережу туристично-екскурсійних маршрутів по місцях, пов’язаних з національно-визвольною боротьбою на території області: “На батьківщину Д.Вітовського”, “На батьківщину С. Бандери”, “Родинне гніздо Шухевичів”, “Слідами Б. Лепкого на Прикарпатті”, “Шляхами О. Довбуша”.

Планується також відновити туристичні маршрути “Карпатський автобусний” і “Прикарпатське кільце”, відновити роботу обласного, Калуського та Коломийського туристичних клубів, створити їх в інших районах, провести експедицію з вивчення печер області і включити їх у державний реєстр та перелік об’єктів тощо.

Подальший розвиток міжнародного туризму служитиме одним із дієвих засобів виходу з економічної кризи за рахунок активного залучення іноземних туристів та збільшення валютних надходжень до місцевого бюджету. Для цього будуть збудовані гірськолижні підйомники з відповідною інфраструктурою (басейни, тенісні корти), розроблено мережу туристичних маршрутів для іноземних фірм.

В перспективі створення маршрутів для любителів подорожувати на гірських велосипедах або на гуцульських кониках. Передбачається також побудова туристичного комплексу “Скелі Довбуша” в с. Дубнище Долинського району та реконструкція карпатських вузькоколійок (проект “Карпатський трамвай”).

В плані санаторно-курортної діяльності намічається підготувати проект щодо надання статусу курорту населеним пунктам області: Мізуневі, Мисливці, Татарову, Шешорам та Яблуниці, організувати поглиблене вивчення мінеральних вод на Прикарпатті з метою визначення їх придатності для санаторного лікування.

В Прикарпатті розроблено ряд інвестиційних проектів в галузі туризму, зокрема:

  • побудова центру міжнародного туризму в районі Яблуниці – Ворохти з розвинутою інфраструктурою, особливо для зимового відпочинку;
  • побудова туркомплексу “Скелі Довбуша” в с.Бубнище Долинського району;
  • реконструкція існуючих закладів з метою підвищення комфортності;
  • відбудова обсерваторії на г. Піп-Іван з подальшим використанням її як станції багатофункціонального призначення з туристичним притулком;
  • побудова автодороги Верховина – Шибене з утворенням пункту переходу на кордоні з Румунією;
  • проект „Карпатський трамвай” (використання лісорозробних вузькоколійних доріг для туристичних цілей.

Хмиз Віталій

Share