Будують міст

Проблема сполучення між двома сусідніми селами Смодною і Старим Косовом через річку Рибницю уже давно переросла у наболілу. Особливо гостро вона виникає, коли починається кожен новий навчальний рік. Частина дітей зі смоднянських сімей традиційно навчається у Старокосівській ЗОШ. Але потрапити до школи, до якої, здавалось би, два кроки, багатьом учням не так було й легко — щодня долали відстань у кілька разів більшу. До речі, це питання не зникало з повсякденного життя обох громад ще з часів діяльності колгоспу ім. Леніна (с. Смодна тоді входило до Вербовецької сільради).

Після кожної повені (щастя, що в ті роки повені були не дуже часто) зусиллями уже згаданого приміського господарства встановлювалася пішохідна кладка. Вирішували це просто — колгосп мав техніку, матеріали, трудові ресурси. Нашкодить стихія — відновлять кладку. Але ненадовго її вистачало. Після великих і тривалих дощів піднімався рівень води й швидкоплинна течія обривала береги або взагалі забирала кладку. Навіть масивні дерев’яні довжелезні, збиті докупи колоди не витримували перед міццю повені.

Зі створенням Смоднянської Сільської ради цю проблему кожного року доводилося вирішувати самій сільраді. Мабуть, не було такого сходу селян, щоб не згадували про неї. На рівнинному зарінку складно встановити кладку. Доводилося нагортати береги, щоб уберегти її від руйнування.

— Але діти є діти і такий перехід через річку для них не зовсім безпечний, — каже сільський голова Смодної Михайло Рабинюк. — Отож змушені були налагодити підвезення учнів до Старокосівської школи. Порозуміння знайшли у керівництва АТ «СКІФ-АВТО», за що смоднянці вдячні голові правління цього акціонерного товариства п. Володимиру Волощуку.

Але думка про пішохідний міст капітальної споруди не полишала сільського голову. З цією метою ще в 1998 році й проект виготовили. Та будівництво в селі нової школи було нагальнішою потребою. На цей об’єкт спрямовувалися і всі кошти. Потім було придбання і облаштування адміністративного приміщення сільради. Доводилося вирішувати й інші важливі завдання, пов’язані з соціально-економічним і культурним розвитком села. І все-таки вимріяна ідея знайшла своє втілення в реальне життя.

На зарінку р. Рибниці між Смодною і Старим Косовом запрацювала потужна техніка Івано-Франківського «Облавтодору». Саме ця організація на тендерних умовах отримала право на виконання будівельно-монтажних робіт кошторисною вартістю майже 700 тисяч гривень. Протягом шести місяців підрядник зобов’язується здати міст в експлуатацію.

— Тож, якою має бути нова артерія сполучення між сусідніми селами взамін нинішньої кладки? — цікавлюся у сільського голови с. Смодної Михайла Юрійовича Рабинюка на завершення нашої розмови.

— Найперше — надійною, збудованою на роки, бо кошти вкладаються чималі. Опори забурюються на глибину 12 метрів нижче русла річки буронабивним способом. Будівництво саме по собі складне, потребує спеціальної техніки. Це буде пішохідний міст довжиною 70 метрів і шириною два метри. Звичайно, — з поруччям, щоб по ньому безпечно ходили дорослі й діти.

Ігор Сусак

Share