Про попередження епідускладнень після гостин, організованих у побуті

Після організації гостин у побуті для відзначення урочистих (весілля, дні народження, проводи в армію) чи ритуальних подій нерідко виникають епідемічні ускладнення: групові захворювання на сальмонельоз та інші кишкові інфекційні хвороби.

Їх спричиняє залучення до приготування страв випадкових осіб, які необізнані з елементарними правилами особистої гігієни, а також — порушення технології приготування їжі, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах, без належного температурного режиму.

За останні 7 років (2001—2007 рр. ) в області зареєстровано 16 спалахів інфекційних захворювань.

Торік у районі мав місце груповий випадок захворювання на сальмонельоз у побуті: у с. Старих Кутах було госпіталізовано 10 хворих, в т. ч. — 2 дітей до 15 років. Причиною спалаху стало недотримання технології приготування та зберігання харчових продуктів, недотримання кухарями правил особистої гігієни.

Серед харчових отруєнь найпоширенішими є харчові токсикоінфекції.

Харчова токсикоінфекція — захворювання, яке виникає внаслідок споживання їжі, зараженої деякими видами мікробів: сальмонелами, патогенними серотипами кишкової палички, стрептококами тощо.

Природними джерелами цих отруєнь є тварини і люди Особливо небезпечними є особи з легкою і стертою формами захворювання та здорові бактеріоносії. Наприклад, людина може бути носієм сальмонельозної інфекції від кількох місяців до 2 — 3 та більше років.

Інкубаційний період харчової токсикоінфекції триває від кількох годин до 5 діб, це залежить від кількості інфікуючої дози та типу збудника.

Клінічні прояви характеризуються різними симптомами. Найчастіше спостерігають шлунково-кишкову форму захворювання, яке зазвичай починається з підвищення температури тіла до 38-40° С, виникає озноб, головний біль, блювота, біль в животі, рвота та пронос. У тяжких випадках з’являються судоми.

Як відомо, санітарно-епідеміологічна служба здійснює постійний державний нагляд лише на об’єктах підвищеного епідемічного ризику і не має інформації щодо проведення масових заходів населення у побуті, про що, однак, відомо головам сільських рад та дільничним міліціонерам.

З метою попередження виникнення епідускладнень після гостин, організованих у побуті, головний лікар Косівської райСЕС видав припис на ім’я всіх голів міської, сільських та селищних рад району, згідно з яким їх зобов’язано:

 • Направляти до райСЕС списки осіб, які займаються приготуванням страв для урочистих чи ритуальних подій, з метою їх подальшого лабораторного обстеження та проведення навчання вказаних осіб за програмою санітарного мінімуму і здачі заліків. Всі лабораторні обстеження та навчання вказаних осіб проводяться на базі Косівської райСЕС.
 • Повідомляти щотижнево райСЕС про заплановані родинні урочистості на підпорядкованій головам рад території, з метою проведення лабораторного обстеження осіб, які залучаються до приготування їжі; а також — аналізу готових страв, води та змивів з робочого обладнання та інвентаря.

Головних лікарів лікарських амбулаторій, завідувачів ФАПами зобов’язано попереджувати організаторів гостин для відзначення урочистих чи ритуальних подій про їх цивільно-правову відповідальність за порушення санітарного законодавства у випадку епідускладнень (ст. 48 Закону «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»). Господар, який організовує гостини, повинен розписатися у спеціально заведеному журналі про те, що його попереджено про цивільно-правову відповідальність за виникнення епідускладнень після гостин.

В домашніх умовах не рекомендується використання страв, які швидко псуються: (холодець, заливний язик, заливна і фарширована риба, м’ясні салати, кондитерські вироби з кремом: торти, тістечка тощо. Використання таких страв вимагає чіткого дотримання вимог технології приготування, умов зберігання та термінів їх реалізації. В умовах побуту дотримання цих вимог є нереальним.

З метою профілактики небезпечних кишково-інфекційних захворювань у літній період, районна санітарно-епідеміологічна станція рекомендує:

 • Не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук приватних осіб.
 • Не допускати споживання продуктів та напоїв протермінованого зберігання.
 • Не вживати харчових продуктів та напоїв при найменшій підозрі щодо їх якості.
 • Не вживати в їжу невідомі гриби, ягоди, трави та інші рослини.
 • Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з невідомих джерел водопостачання (рік, озер, підземних джерел, поверхневі води тощо). Для пиття і приготування їжі використовувати воду питну фасовану або з централізованих джерел водопостачання.
 • Під час неорганізованого відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм тощо) для приготування їжі треба мати з собою запас питної води; для миття посуду і рук використовувати тільки профільтровану і кип’ячену воду.
 • Купуючи харчові продукти та напої, необхідно обов’язково звертати увагу на терміни та умови зберігання продуктів харчування. Зберігати продукти харчування слід тільки відповідно до зазначених на упаковці способу та терміну.
 • Купуючи будь-який харчовий продукт у торговельній мережі, споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку реалізованої продукції.
 • Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою; для споживання дітьми — обдати окропом.
 • У подорож не можна брати продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські та ін. вироби, що потребують охолодження при зберіганні).
 • На відпочинку без організованого харчування не готувати багатокомпонентні страви, що не мають достатньої термічної обробки (паштети, м’ясні салати тощо), а також продукти про запас. Приготовані страви бажано споживати відразу, а у випадку їх повторного споживання — піддавати повторній обробці. Зберігання страв без холоду не повинно перевищувати 2-х годин.
 • При харчуванні у непристосованих умовах (ліс, пляж тощо) треба уникати контакту продуктів з грунтом та піском.
 • Перед приготуванням та вживанням їжі, треба обов’язково мити руки з милом.
 • Обов’язково мити руки після відвідування туалету.
 • Під час відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити їх з правилами харчування та дотримання особистої гігієни. Необхідно ретельно слідкувати, щоб дитина не споживала невідомі ягоди та продукти невизначеного походження.
 • Для купання та відпочинку треба обирати лише офіційно відкриті пляжі.
 • У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання, необхідно терміново звернутися до найближчої лікувальної установи. Не займатися самолікуванням! Під час групового відпочинку бажано тимчасово (до прибуття лікаря) ізолювати хворого від колективу. Якщо хворий у важкому стані, треба негайно викликати швидку допомогу.

В Україні приділяють велику увагу профілактиці харчових отруєнь серед населення. Однак треба пам’ятати, що запобігання харчовим отруєнням ефективне лише тоді, коли забезпечено’ умови, за яких під час теплової і кулінарної обробки в їжу не потрапляють отруйні речовини і хвороботворні мікроорганізми, що розмножуються у продуктах і утворюють отруту під час їх зберігання.

Тільки за дотримання санітарної культури серед населення району, при спільній роботі відповідних інстанцій району, ми зможемо попередити виникнення спалахів інфекційних захворювань у побуті і святкування не закінчуватимуться на лікарняних ліжках.

П. Гавронська,
Завідуюча епідеміологічним
відділом Косівської райСЕС.

Share